Staňte sa špičkou na lokálnom trhu

nov 2, 2021 | Marketing

Vytvorenie úspešného e-shopu od nuly nie je jednoduchou úlohou. Vyžaduje si mnoho odhodlania, času, energie a samozrejme ide aj o finančnú investíciu. Podarilo sa Vám dosiahnuť tento cieľ na slovenskom trhu? Gratulujeme!

Ste na najlepšej ceste k ešte väčšiemu  úspechu. O kvalite a zaujímavosti vášho produktu určite svedčí dôvera a spokojnosť vašich zákazníkov. Teraz je čas začať rozmýšľať nad expanziou. Za hranicami na vás predsa čaká množstvo potenciálnych klientov, ktorí si zaslúžia o Vašej ponuke vedieť. Rozšírením svojho eshopu do zahraničia získate náskok pred konkurenciou a samozrejme rapídny nárast zákazníkov a v dôsledku ( a vo výsledku ) i tržieb. A ako na to? Radi vám pomôžeme.

Analýza a prieskum trhu

Úspešná expanzia do zahraničia je snom mnohých majiteľov e-shopov, veľké množstvo si však spočiatku neuvedomí komplexnosť tohto procesu. Dôkladná analýza je základným kameňom úspechu. Od prehľadu cien, cez analýzu konkurencie, lokálnej legislatívy, demografie, možností platieb, plánovanie logistiky a marketingu, výber tej správnej krajiny pre váš e-shop zabezpečí najlepšiu šancu presadiť sa a najvyšší potenciál rastu. Expanzia do krajín západnej Európy napríklad môže znieť obzvlášť lákavo, no na mysli treba mať extrémne vysokú konkurenciu a špecifiká trhu. Krajiny na východ od nás sa môžu na prvý pohľad zdať menej lukratívne, no opak je často pravdou. Definitívna odpoveď závisí na množstve faktorov a dopracujete sa k nej iba skutočne dôsledným rozborom dát.

Logistika

Plánovanie logistiky z veľkej miery spadá už do štádia analýz. Aby ste dosiahli spokojnosť svojich nových zákazníkov, určite sa nezaobídete bez spôsobu rýchlej a spoľahlivej dopravy do zahraničia, ale taktiež služby reklamácie a vrátenia tovaru. Mnoho expedičných spoločností fungujúcich v našom prostredí ponúka i doručenie do zahraničia za prijateľné ceny. Bude vám táto možnosť postačovať, alebo bude lepšou voľbou otvoriť nový sklad? A čo s vratkami? Vytvoriť si v danej krajine lokálnu adresu pre príjem vráteného tovaru nemá iba logistický význam, ale môže ovplyvniť aj psychológiu zákazníka, ktorého by potreba odosielať reklamovaný tovar do zahraničia mohla odradiť od nákupu.

Prekročte jazykovú bariéru

Hádam prvou témou, ktorá nám prichádza na um v spojitosti s expanziou do zahraničia, je otázka jazykov. Aby ste si vybudovali u nového zákazníka dôveru, musíte dbať na vhodnú komunikáciu. Zákazník musí vášmu e-shopu nie len rozumieť, ale aj dôverovať, čo určite nedosiahnete strojovým prekladom. Zadovážte si skutočne profesionálneho prekladateľa, rozdiel určite pocítite.

Nejde však len o preklady textov na webe. Keď hovoríme o jazykovej optimalizácii, nesmieme zabúdať ani na SEO preklady, inak váš e-shop vôbec nedostane šancu dostať sa v novej krajine do povedomia. Myslieť tiež treba na zákaznícku podporu v danom jazyku a samozrejme marketing. Čím lepšie budete so svojim trhom komunikovať, tým lepšia šanca presadiť sa.

Výber domény

Na otázku vhodnej domény existuje niekoľko odpovedí. Tou najjednoduchšou a najlacnejšou voľbou je jednoducho ponúknuť viacero jazykových mutácií na vašej existujúcej doméne. Zahraničný zákazník si tak jedným kliknutím zobrazí verziu webu vo svojom jazyku. Aby ste mu orientáciu ešte uľahčili, je vhodné umožniť i konverziu meny. Pokiaľ to ale s expanziou myslíte vážne, oplatí sa investovať do novej domémy pre zahraničný trh. Medzinárodná doména .com sa vám vyplatí predovšetkým v prípade, ak pôsobíte v skutočne veľkom množstve krajín. Pokiaľ však plánujete fungovať iba na niekoľkých trhoch, prieskumy ukazujú, že najlepšou voľbou je mať viacero domén s koncovkou daných krajín. Názov domény je napokon často prvým kontaktom s novým zákazníkom a prvý dojem určite netreba podceňovať.

Už z nášho článku je teda jasné, že expanzia do zahraničia je komplexným procesom – a dalo by sa o tom samozrejme písať omnoho viac. Pokiaľ nemáte patričné skúsenosti, púšťať sa do tejto výzvy na vlastnú päsť pravdepodobne nie je dobrým nápadom. Našťastie sa vždy môžete obrátiť na odborníkov, ktorí sa postarajú o to, že uvedenie vášho e-shopu na zahraničný trh prebehne hladko a úspešne. Naša agentúra vám ponúka jedinečný produkt EXPANZIA NA KĽÚČ ktorý za Vás vyrieši všetky počiatočné problémy a prekážky aby ste sa mohli úspešne etablovať na zahraničnom trhu.

Pošlite nám váš životopis